David LaChapelle

Rape of africa
David LaChapelle urodził się 11 marca 1963 roku w Connecticut. Jest rozchwytywanym fotografem reklamowym, produkuje również reklamy telewizyjne, teledyski oraz portretuje znanych naszych czasów. W wieku 17 lat LaChapelle spotkała Andy Warhola, który zaproponował mu pierwszą prace jako fotografa w "Interview magazine". Od tego czasu fotograf odniósł wielki sukces. Sportretował wiele osobistości takich jak: Alicia Keys, Ben Affleck, Bjork, Britney Spears, Eminem czy Nicki Minaj.
Na swoim koncie ma również reklamy dla stacji CBS czy ABC, Burger Kinga, Nokii, H&m czy Armani Jeans. Jego dziełem jest też teledysk Florence and The Machine "Spectrum"
Dwa lata temu David LaChapelle pozwał popularną piosenkarkę- Rihannę za zbytnie inspirowanie się jego pracami w teledysku do piosenki "S&M". W klipie widać rażące podobieństwo scen do kilku fotografii LaChapella. Za plagiat fotograf domagał się od gwiazdy odszkodowania wielkości miliona dolarów. Sprawa zakończyła się zawarciem ugody pomiędzy artystami (niestety nie znamy jej warunków).


Studio LaChapelle'a bardziej przypomina plan filmowy niż zwykłą pracownię fotograficzną. Jego zdjęcia są surrealistyczne i bajecznie kolorowe. Swoje inspiracje artysta czerpie od najlepszych: Salvadora Dali, Andy Warhola oraz Caravaggia. Ostry i przepełniony plastikiem styl fotografa mocno odznacza się na tle pięknych lecz delikatnych prac innych artystów. Można śmiało powiedzieć, że LaChapelle jest mistrzem fotograficznego kiczu i kontrowersji. 

Więcej prac Davida LaChapelle'a --->TUTAJ

Angelina Jolie

Auguries of innocence

Burning down the house

Deaf of hamburger

Katy Perry

Lonely doll

Michael Jackson

The house at the end of the world

My house

Leave a Reply