RICHARD AVEDON


Richard Avedon urodził się 15 maja 1923 roku w Nowym Jorku. Miłość do sztuki i mody zaszczepiła w nim matka. W wieku 12 lat dołączył do klubu fotografów. Zaczął pracę jako fotograf, robiąc zdjęcia identyfikacyjne dla amerykańskiej marynarki handlowej, a następnie studiował fotografię na prywatnym uniwersytecie New School for Social Research. Od 1944 r. tworzył kampanie reklamowe dla jednego z domów handlowych, gdzie szybko został zauważony i zatrudniony w Harper's Bazaar. W 1946 roku założył własne studio, w którym tworzył dla magazynów jak Vogue i Life. Richard Avedon zmarł 1 października 2004 roku w San Antonio (Texas) na wylew podczas sesji zdjęciowej dla New Yorkera. Po jego śmierci The New York Times w pożegnalnym artykule napisał: " Jego portrety i fotografie mody pomogły stworzyć definicję stylu, piękna i kultury Ameryki w ostatnim półwieczu"

Na szczególną uwagę zasługuje projekt "In The American West" przedstawiający zwykłych ludzi, tak zwaną klasę robotniczą w ich roboczych strojach. Jest to dość kontrowersyjne, że sławny fotograf mody stworzył taką serię zdjęć. Zdjęcia miały poruszać i wstrząsać ludzi ze wschodu Ameryki dzięki swojej prostocie i prawdziwości. Projekt można oglądać TUTAJ

" Zawsze będę obezwładniony darem jakim jest Audrey Hepburn przed moim obiektywem"

W 1957 roku w Hollywood powstał film "Zabawna buzia" ("Funny Face"), gdzie głównych bohaterów zagrali Audrey Hepburn, w roli początkującej modelki, oraz Fred Astaire jako fotograf Dick Avery - czyli wierna kopia Richarda Avedona. Historia Dicka ukazuje wczesne lata kariery Avedona oraz jego zachwyt nad urodą Audrey, która w latach 1950-60 była jego muzą. W filmie wykorzystano zdjęcia Richarda Avedona.
In The American West - pszczelarzLeave a Reply